Gimnastyka korekcyjna dla dzieci
Gimnastyka korekcyjna dla dzieci to ćwiczenia, których celem jest profilaktyka oraz leczenie wad postawy u najmłodszych. Najczęściej wprowadza się ją, gdy ortopeda stwierdzi wady postawy, czyli dysproporcje, asymetrie i nieprawidłowe ustawienie niektórych części ciała.
Należą do nich na przykład:
- koślawość lub szpotawość kolan albo/i stóp,
- płaskostopie,
- skolioza (boczne skrzywienie kręgosłupa),
- plecy płaskie, okrągłe lub płasko-okrągłe,
- klatka piersiowa "kurza" lub "szewska",
- choroba Scheuermanna.
Dlaczego warto zapisać dziecko na gimnastykę korekcyjną?
Terapia prowadzona w odpowiedni sposób, uwzględniająca rodzaj i stopień wady postawy może całkowicie ją zlikwidować lub przynajmniej znacząco zmniejszyć. Na przykład w przypadku skolioz, obecnie stosowane techniki pozwalają uniknąć operacji i znacząco poprawić wygląd, sprawność i funkcjonowanie dziecka. W sytuacjach, kiedy gimnastyka korekcyjna jest stosowana profilaktycznie, skutkuje najczęściej niedopuszczeniem do powstania wad.
Im wcześniej wykryta jest nieprawidłowość i im szybciej rozpoczęte będzie leczenie, tym da lepsze rezultaty i krócej będzie trwało. Tempo niwelowania wady postawy uzależnione jest w dużym stopniu od jej rodzaju, przyczyny powstania oraz stopnia nasilenia. Zwykle należy liczyć się z długotrwałą terapią prowadzoną z regularną częstotliwością, nawet kilka razy w tygodniu. Nie zawsze jednak tak częste ćwiczenia są niezbędne. Czasami wystarczą 1-2 wizyty u fizjoterapeuty tygodniowo plus regularne ćwiczenia korekcyjne z dzieckiem prowadzone w domu.